veronmaksajat.fi

VAPAALLA

Vuoden 2025 autouutuudet viivalla – koeajossa perhe­autoja sekä pari pientä ja kaunista

Vuoden 2025 autouutuudet viivalla – koeajossa perhe­autoja sekä pari pientä ja kaunista
31.12.2025

Taloustaidon autotoimitus koeajaa ja esittelee yhden uuden auton joka kuukausi. Keräsimme tähän yhteenvedon vuoden 2025 aikana koeajetuista autoista. Mukana on kolme täyshybridiä, kolme ladattavaa hybridiä ja kuusi sähköautoa.

Täyshybridit

Joukon kolme täyshybridiä poikkesivat melkoisesti toisistaan, joten mitään erityistä paremmuusjärjestystä niille on turha yrittää miettiä.

Honda Civic on matalalinjainen, tyylikäs auto, joka edustaa japanilaista laatua ja tekniikkaa lähes parhaimmillaan. Civicin valitseva arvostaa laadun lisäksi hyvää urheiluautomaista ajettavuutta ja ergonomiaa.

Renault Symbioz on pätevä ja tilava järkihintainen perheauto. Laatuvaikutelmassa se häviää hieman Hondalle, mutta niinpä hintakin on selvästi alhaisempi. Renault loisti alhaisessa polttoaineenkulutuksessa.

Dacia Bigster oli tämän joukon tila- ja taloudellisuusihme. Bigsterillä mittasin joukon alhaisimmat polttoaineen kulutuslukemat, vaikka auto on suuri. Ottaen huomioon auton hintataso, Bigster voidaan julistaa kokonaistaloudellisimmaksi autoksi kaikista vuoden aikana koeajetuista. Vastapainona auto on hieman karu ja työkalumainen, varsinkin sisältä. Istuinmukavuus kuljettajan paikalla jäi vain keskinkertaiseksi.

Ladattavat henkilöautot

Ladattavia henkilöautoja koeajettujen autojen joukossa edustivat Volkswagen Golf ja Volvo V90. Kumpikin näistä autoista edustaa kokoluokkansa parasta A-ryhmää. Golf on omassa kokoluokassaan lähes lyömätön ajettavuudessa, laadussa ja myös ajoergonomiassa. Golfissa on sopivasti jäljellä myös perinteitä, pelkästään positiivisessa mielessä.

Perinteiden mestari koko 12 auton ryhmässä oli kuitenkin Volvo V90. Se oli heittämällä paras kaikista vuoden sisällä ajamistani autoista. Volvo on tilava, tyylikäs, laadukas, todella mukava ja äänetön ajettava. Kuljettajan istuin oli ylivoimaisesti paras.

Volvo oli myös koko joukon kallein auto, joten epävirallinen ykkössija ei ole iso yllätys. Yllätys kenties on se, että vaikka hakemalla hakee, autosta on mahdotonta löytää mitään ärsyttävää tai moitittavaa piirrettä. Onkin harmillista, että V90 poistui mallistosta. Uusia autoja enää ole tilattavissa.

Ladattavien joukossa oli myös retkeilyauto Volkswagen California. Se poikkeaa käyttötarkoitukseltaan ja myös hinnaltaan muusta joukosta. Lyhyestä virsi kaunis. California on loistava auto retkeilyyn ja perhematkailuun, mikäli budjetti venyy noin 100 000 euron suuruiseen menoerään.

Sähköautot monipuoliseen perhekäyttöön

Tähän kategoriaan menevät BYD Sealion 7, Ford Capri, Škoda Elroq ja Xpeng G6.

Ryhmän yllättäjäksi nousi BYD Sealion 7, joka osoittautui todella kattavasti varustelluksi, mukavaksi ja hiljaiseksi autoksi. BYD:n jousitus tosin osoitti epätasaisilla teillä myös epämukavat puolensa.

Ryhmän kolme muuta autoa olivat melko yllätyksettömiä, mutta varsin päteviä ja tilavia perheautoja. Škoda Elroqille povattiin hyvää suosiota ja sen automalli on myös lunastanut. Uutuusmalli osui haluttuun ja kysyttyyn kokoluokkaan.

Elroq on ominaisuuksiensa puolesta tasavahva, ehkä liiankin yllätyksetön ja jopa hieman tylsä, mutta juuri sellaisia autoja ostetaan. Tässä ajassa moni haluaa pelata varman päälle ja pysyä hyvän maineen saavuttaneessa tutussa merkissä.

Ford Capri ja Xpeng G6 sopivat tilojen ja perusominaisuuksiensa puolesta monipuoliseen perhekäyttöön aivan kuten Škodakin. Ford on lainannut perustekniikkansa Volkswagen ID.5:sta, Fordia autosta löytyy ulkokuoresta ja sisustasta.

Lisävarusteena saatavan AGR-istuimen turvin Ford Caprissa oli koko koeajetun sähköautonelikon paras istuinmukavuus ja ergonomia.

Vielä pari vuosikymmentä sitten olisi kuulostanut aika erikoiselta todeta, että kiinalaiset autot päihittävät eurooppalaiset mennen tulleen kiihtyvyydessä, huippunopeudessa sekä varustelussa. Näin se kuitenkin meni.

Xpeng on BYDin ohella tämän nelikon vauhtihirmu. Voimaa riittää niille, jotka sitä kaipaavat. Asia saattaa olla tärkeä, kun kilpaillaan ostajista Teslan kanssa, mutta arkiliikkumisessa räjähtävällä suorituskyvyllä ei ole merkitystä.

Toinen asia, missä Xpeng ja BYD kunnostautuivat, on sähkö- ja akkutekniikka, mistä käytännön elämään vaikuttavat lähinnä toimintamatka ja latauksen vastaanottokyky. Latausnopeudessa kiinalaiset vetivät siis pidemmän korren.

Kiinalaisautojen moderni digitaalisuus ja toimintojen keskittäminen kosketusnäyttöön voi näyttäytyä negatiivisena asiana. Yksi tykkää, toinen inhoaa, kolmas ei välitä.

Pienet ja kauniit

Vuoden koeajoissa oli mukana kaksi autoa, jotka eivät aivan täytä perheauton vaatimuksia. Tosin perheen koot ja liikkumistarpeet vaihtelevat kovasti, joten joissakin tapauksissa Renault 5 E-Tech tai Mini Cooper E voi palvella myös arkisia tarpeita.

Nämä kaksi ”retroautoa” ammentavat tyyliä merkin menneisyydestä. Austin ja Morris Ministä tuli 1960-luvulla huippusuosittu pikkuauto ja tilaihme. Renault viitonen pyrki samaan 1970-luvulla.

Kumpikin retroilija piristää mukavasti nykyajan harmaata katukuvaa, varsinkin jollakin raikkaalla värillä kuorrutettuna. Minin ja Renaultin arvo ei kuitenkaan jää esteettisyyden varaan, vaan kumpikin on myös pätevä arjen matkojen palvelija niille, jotka eivät tarvitse isoa tilaa. Joillekin tällainen ”karkki” voi olla perheen kakkosauto.

Kumman valitsisin tai kumpi on parempi? Hankala kysymys. Kumpikin on muotoilultaan onnistunut laadukkaan oloinen auto ja lisäksi hyvä ajettava pienine mukavuuspuutteineen. Valinnan ratkaisee enemmän tunne- kuin järkisyyt.

Loppukommenttina kaikista kuudesta sähköautoista vielä se, että jokaisessa olisi paljon parannettavaa jousitusmukavuudessa. Yksikään kuudesta ei päässyt edes lähelle Volvo V90:n ajettavuutta ja mukavuutta.

Koeajot 2025

  Käyttövoima Koeajetun auton hinta Mikä yllätti positiivisesti? Mikä yllätti negatiivisesti?
Honda Civic täyshybridi 46 847 ajettavuus ja laadun tuntu rengasäänet
Skoda Elroq sähkö 44 590 hyvät tilat ja fiksu kokonaisuus kova jousitus ilman DCC-alustaa
Renault Symbioz täyshybridi 39 590 taloudellisuus ja hyvät tilat kuljettajan istuin ja kova jousitus
VW Golf e-Hybrid ladattava hybridi 44 615 ajettavuus ja vahva kokonaisuus korkea hinta varusteltuna
Xpeng G6  sähkö 54 390 toimintamatka ja latausnopeus tylsä ulkonäkö ja liika digi
Ford Capri sähkö 52 070 erinomaiset istuimet (AGR) teknisesti VW-kopio
Volvo V90 ladattava hybridi 76 365 mukavuus ja loistavat istuimet ei mikään
VW California ladattava hybridi 101 323 ajomukavuus ei mikään
Dacia Bigster täyshybridi 37 490 alhainen kulutus työkalumainen sisustus
Renault 5 E-Tech sähkö 37 735 laadun tuntu cinq-varustetasolla korkea hinta (cinq)
Mini Cooper E sähkö 34 400 sisustuksen yksityiskohdat kosketusnäyttö ja liika digi
Byd Sealion 7 sähkö 58 990 meluttomuus ja kattava varustelu kosketusnäyttö ja liika digi

 

TALOUSTAIDON KOEAJOT | Kaikki koeajojutut löytyvät Taloustaito Bonuksesta. Autovalinnoissa pääpaino on tavallisissa suomalaisten suosimissa perheautoissa, mutta toisinaan tutustuttavaksi on valittu joku erikoisempi automalli. 

Käyttövoimavalikoimassa on pyritty tasapuolisuuteen. Aiemmin mukana oli vuosittain myös diesel-, bensiini- ja kaasuautoja. Nyt 2025 pelkällä polttomoottorilla liikkuvia autoja ei uusien autojen mallistoissa juuri ole.

Jokainen koeajojuttu perustuu noin viikon mittaiseen käyttöjaksoon, pelkässä lyhyessä koeajossa moni arkeen vaikuttava asia jäisi helposti huomaamatta.

Markus Nieminen

Kirjoittaja on Taloustaidon autoaineiston tuottaja

KÄYTTÄJÄTUNNUS! jos olet Veronmaksajien jäsen, mutta et ole vielä luonnut käyttäjätunnusta, voit tehdä sen vaikkapa nyt. Rekisteröityminen kannattaa, silloin voit lukea Taloustaito Bonuksen artikkeleita ja paperilehteä digilehtenä sekä kuunnella digilehden artikkeleita nettiselaimella tai mobiilisovelluksella. Näin luot käyttäjätunnuksen  

Näitä muut lukevat nyt

Rahat, verot, työ & eläke, koti