veronmaksajat.fi

VEROT

Suomalaisilla oli vuoden 2025 lopussa verovelkaa reilut 4,5 miljardia euroa

Suomalaisilla oli vuoden 2025 lopussa verovelkaa reilut 4,5 miljardia euroa
19.3.2026

Suomalaisten verovelan määrä on kasvanut vuoden takaisesta 336 miljoonalla eurolla. Kolmannes kaikesta verovelasta oli pienyrittäjillä.

Viime vuoden lopussa pienyrittäjillä oli verovelkaa 1,3 miljardia euroa. Se on peräti 18 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

”Pienyrittäjien velkatilanne on heikentynyt tasaisesti jo useamman vuoden ajan. Heikko taloustilanne toki näkyy verovelan määrässä, mutta havaintojemme mukaan valtaosa verovelasta johtuu osaamattomuudesta, ymmärtämättömyydestä ja huolimattomuudesta”, asiakkuusjohtaja Sanna Mäki-Karvia Verohallinnosta kertoo tiedotteessa.

Verohallinnon tilastoissa pienyrittäjiksi luetaan yksinyrittäjien lisäksi muutaman työntekijän pienyritykset, kevytyrittäjät sekä maataloudenharjoittajat.

”Tämä joukko tuo verotuloista 6,3 prosenttia, mutta verovelasta heillä on 31,6 prosenttia. Pieniä on Suomen yrityksistä valtaosa, ja pienillä on haasteita”, Sanna Mäki-Karvia toteaa.

Yrittäjäksi ryhdytään usein vaillinaisin tiedoin

Mäki-Karvian mukaan osittain verovelan kasvua selittää se, että yrityksen perustaminen on helppoa ja yrittäjäksi ryhdytään matalalla kynnyksellä ja usein vaillinaisin tiedoin.

”Ei ymmärretä esimerkiksi ennakkoveroja tai mitä ilmoituksia pitää antaa. Myös se, että arvonlisävero ei ole yrittäjän omaa rahaa, on useille epäselvää”, Mäki-Karvia kuvailee.

Eniten verovelkaa onkin nimenomaan arvonlisäverossa, noin 2,1 miljardia euroa. Sen osalta kasvua edellisvuoteen oli 225 miljoonaa eli peräti 12 prosenttia.

Mäki-Karvia rohkaisee yrittäjiä pyytämään apua ennen kuin ongelmat kasautuvat.

”Verohallinnolta saa kysyä neuvoa. Tarjoamme apua ja tukea niille, jotka haluavat hoitaa asiansa oikein, ja tarvittaessa ohjaamme avun piiriin esimerkiksi Yrittäjän talousapuun.”

Henkilöillä tuloverovelkaa noin 1,4 miljardia euroa

Verohallinnon henkilöasiakkailla oli viime vuonna tuloverovelkaa noin 1,4 miljardia euroa. Edellisvuoteen verrattuna kasvua oli 62 miljoonaa eli noin 5 prosenttia.

Prosentuaalisesti eniten kasvoi valmisteverovelka. Sen määrä kipusi vuoden takaiseen verrattuna peräti 17 prosenttia ja oli yhteensä reilut 227 miljoonaa euroa.

Valtaosaa verovelasta ei saada perittyä

Verovelasta noin 70 prosenttia on varattomilla tai maksukyvyttömillä henkilöillä tai yrityksillä.

Maksujärjestelyyn oli päässyt noin 75 000 Verohallinnon asiakasta, ja järjestelyn piirissä olevien verojen kokonaismäärä oli lähes 973 miljoonaa euroa.

Outi Airaksinen

Näitä muut lukevat nyt

Rahat, verot, työ & eläke, koti