veronmaksajat.fi

VEROT

Asuntolainan korkojen verovähennyksissä eroja Pohjoismaissa

Asuntolainan korkojen verovähennyksissä eroja Pohjoismaissa
17.7.2014

Reiluimmat verovähennykset asuntolainan koroista saadaan Norjassa, sanoo vähennyksiä vertaillut Nordea-pankki.

Norjassa asuntolainan korot saa Nordean mukaan vähentää tuloista verotuksessa ilman ylärajaa. Lisäksi alle 34-vuotiaat saavat veroedun niin sanotuista BSU-asuntosäästöistä 25 000 euroon asti.

Suomessa asuntolainan korkoja voi vähentää verotuksessa tietyin ehdoin ja ensiasunnosta korkovähennys on hieman suurempi. Yksinasuvan vähennys veroista on enintään 1 400 euroa vuodessa, pariskunta saa veroista vähennyksen kaksinkertaisena ja nelihenkinen perhe voi vähentää veroista asuntolainan korkoja enimmillään 3 600 euroa vuodessa.

Korkovähennysoikeutta on Suomessa asteittain pienennetty. Vuonna 2014 voi vähentää 75 prosenttia vakituisen asunnon asuntolainan koroista. Hallituksen sopimissa veromuutoksissa vuodelle 2015 vähennysoikeus on 65 prosenttia koroista.

Ruotsissa asuntolainojen koroista voi Nordean mukaan vähentää verotuksessa 30 prosenttia ilman ylärajaa. Omasta asunnosta maksetaan varallisuusveroa, joka on maksimissaan 0,75 prosenttia asunnon käyvästä hinnasta. Uusista asunnoista ei tarvitse maksaa varallisuusveroa ensimmäisen 15 vuoden aikana.

Tanskassa vuoden aikana maksettuja asunto- ja muiden lainojen korkoja voi vähentää verotuksessa 33 prosenttia noin 6 700 euroon asti. Pariskunta saa vähentää kaksinkertaisen summan. Ylärajan ylittävistä koroista saa pienemmän vähennyksen. Asunnosta maksetaan vuosittain varallisuus- ja kiinteistöveroa, kertoo Nordea.

Satu Alavalkama

Näitä muut lukevat nyt

Rahat, verot, työ & eläke, koti