Uusien asuntolainasopimusten solmimistahti on parin vuoden takaisesta vähentynyt, mutta ei lainkaan niin paljon kuin voisi talouden tunnelmien perusteella kuvitella. Itse asiassa tänä vuonna kevään ja alkukesän aikana uusia lainoja otettiin varsin vilkkaasti.

Euriborit ovat perinteiseen tapaan selvästi suosituimpia asuntolainojen viitekorkoina. Jos viitekoroksi valitsee 12 kuukauden euriborin, lainan korko muuttuu 12 kuukauden välein. Euriborin arvo korontarkistuspäivänä määrää, mikä on lainan korko 12 kuukautta eteenpäin. Jos valitsee lyhyemmän, esim. 6 kuukauden euriborin, lainan korko muuttuu puolen vuoden välein.
Pankkien omat primekorot ovat aika harvinaisia asuntolainan viitekorkona. Vielä harvempi ottaa lainaa kiinteällä korolla.
Uuden asuntolainan kokonaiskorko
(= viitekorko + keskimääräinen korkomarginaali) 24.7. eri viitekoroilla:
Euribor 12 kk: 1,47 %,
euribor 6 kk: 1,36 %,
euribor 3 kk: 1,31 %,
kiinteä korko 3 v: 1,63 %,
pankkien primet: 1,91 % - 2,46 %.



