Pääsulake on keskeinen turvatekijä, kun mökille asennetaan aurinkopaneeli. Pääsulake sijoiteaan akun ja lataussäätimen väliin.
Jos ei tiedä, mitä on tekemässä, myös pienten mökkijärjestelmien asennustyöt kannattaa teettää ammattilaisella.
Tuosta muistuttaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes sivustollaan. Väärin asennetut laitteet voivat aiheuttaa oikosulun ja tulipaloriskin jopa 12 voltin tasavirtajärjestelmässä.
Taloustaito-lehden haastattelemat asiantuntijat eivät pidä tasavirtajärjestelmiä suorastaan hengenvaarallisina, mutta huolellinen pitää olla.
”Käyttäjä oli kytkenyt 24 voltin järjestelmässä akkujen navat väärin. Käytännössä syntyi oikosulku: akun napa suli ja tilanteeseen liittyi myös kipinöintiä, mikä säikäytti mökin omistajan. Vaikka kyse on pienjännitteestä, virheelliset kytkennät voivat aiheuttaa todellisen tulipaloriskin”, Arttu Minkkinen kertoo esimerkin potentiaalisesta vaaratilanteesta.
Minkkinen edustaa Konnevedeltä toimivaa Virtapiikki Oy:tä, joka tekee pääasiassa invertterillä varustettuja omakotitalojen aurinkosähköjärjestelmiä.
Hän korostaa, että edellä kuvattu vaaratilanne olisi voitu ehkäistä huolellisella asennuksella ja oikealla suojauksella.
”Keskeinen turvatekijä on pääsulake, joka sijoitetaan akun ja lataussäätimen väliin. Sen avulla koko järjestelmä saadaan tarvittaessa jännitteettömäksi. Myös paneelien rungot ja metallirakenteet on hyvä maadoittaa pienessäkin järjestelmässä turvallisuuden ja ukkossuojan parantamiseksi.”
Sähköasentajaltakin kannattaa kysyä referenssejä ja kokemusta vastaavista aurinkosähköasennuksista.
”Sähköurakoitsijalla tulisi olla vähintään S2-asennusoikeudet, jotka voi tarkastaa Tukesin toiminnanharjoittajarekisteristä. Motiva on julkaissut myös uuden Energiaosaajat-palvelun, josta voi löytää aurinkosähkötoimittajia ja uusiutuvan energian sertifioituja asentajia”, Veli-Matti Virtanen Motivalta kertoo.
AURINKOSÄHKÖÄ TAIVAALTA SÄHKÖTTÖMÄLLE MÖKILLE | Aurinkosähkö on usein helpoin tapa tuoda kesämökille perussähköt paikkaan, jossa verkkoliittymää ei ole. Jo yksi tai kaksi paneelia riittää yllättävän pitkälle, kunhan odotukset ovat realistiset ja järjestelmä mitoitetaan oikein. Lue lisää täältä >>
Kaisa Salminen



