Alkon tuotenumero: 439457
Hinta: 12,47 e
Punaviini, Ranska
Ruokasuositus: Hevosenfilee
Malbec-lajikkeesta tehdyt punaviinit ovat kasvattaneet viime vuosina voimakkaasti suosiotaan. Monelle malbec on synonyymi Argentiinalle, vaikka kyseessä on perinteinen ranskalainen rypälelajike.
Malbecin kotiseutua on Lot-joen laakso Lounais-Ranskassa ja sen kuuluisin tuotantoalue Cahors. Alueen viljelykset sijaitsevat joen muovaamilla terasseilla kolmessa tasossa. Maaperä on rautapitoista kalkkikiveä ja savea.
Alueen sijainti Atlantin ja Pyreneiden syleilyssä on suotuisa, sillä alueelle virtaa viilentävää ilmaa kesäisin, ja syksyisin se on sateilta hyvin suojattu.
Lot-joen alueella onkin ollut viinintuotantoa jo ennen ajanlaskumme alkua, paljon ennen kuin viereinen maakunta Bordeaux nousi maailmanmaineeseen. Itse asiassa Cahorsin syvän tummasävyisiä viinejä käytettiin yleisesti 1800-luvulla parantamaan valjuja bordeaux-viinejä.
Cahorsin merkitys ja tuotantomäärät romahtivat kuitenkin viinikirvan iskettyä alueelle, eikä se koskaan toipunut tuholaisen hyökkäyksestä. Nykyisin alue tuottaa noin 15 % 1800-luvun huippuvuosien määrästä.
Malbec tunnetaan Cahorsin alueella nimillä côt ja auxerrois. Viiniä kuvataan yleisesti mustaksi ja musteiseksi, niin tummaa se on väriltään. Viineissä on samaa mineraalisuutta ja hapokkuutta kuin Bordeaux’n viineissä, joten niitä voisikin pitää aatelisen bordeaux’n maalaisserkkuna.
Malbec on rypäleenä myös melko tanniininen, ja erityisesti Cahorsin viineissä on yleisesti melko roteva tanniinirakenne.
Alueella on viime vuosina herätelty jonkinnäköistä renessanssia. Alueen nuoret tuottajat ovat ryhtyneet valmistamaan viininsä itse, sen sijaan että myisivät satonsa bulkkina.
Cathy ja Daniel Fournié ovat tästä hyvänä esimerkkinä. Cathyn isä oli myynyt tarhojensa sadon paikallisille viinikauppiaille, négocianteille, mutta Cathyn ottaessa aviomiehensä kanssa tilan hoitaakseen 1998, he päättivät valmistaa viininsä itse. Avuksi saatiin viereisen tilan kokenut viininvalmistaja Pascal Verhage, sillä molemmat jakoivat intohimon Cahorsin alueen maineen nostamiseen. Fournié’n Haut-Monplaisir tilalla on viljelyksiä 28 hehtaaria. Suunnitelmissa on kulkea kohti luonnonmukaista viljelyä.
Nykyisin talo tuottaa kolmea eri viiniä, joista Alkosta on saatavilla Cahors AC luokiteltu perusviini. Väristä sen tunnistaa helposti ”musteviiniksi” ja maussa yhtyvät mukavasti hedelmäisyys, mineraalisuus ja hieman puraisevat tanniinit.
Vuosikerta 2006 paranisi vielä muutaman vuoden kypsytyksellä. Nyt tarjottuna se kannattaa dekantoida pari tuntia ennen nauttimista.
Viini on tyyliltään perinteinen eurooppalainen ruokaviini ja kaipaa seurakseen kypsentymättömiä valkuaisia. Itse pariloin viinin seuraksi hevosenfileetä, mitä voi yhdistelmänä hyvillä mielin suositella.