Näköislehti

Tuorein numero, arkisto ja haku

TT0513

Voit lukea ja hakea Taloustaidon artikkeleita näköislehdestä, joka sisältää aiempien lehtien arkiston. Näköislehteen pääset Taloustaito.fi -palvelun etusivulta. Näköislehden lukeminen edellyttää Veronmaksajien jäsenyyttä tai lehden tilausta. Etusivulle 

Tutustu Taloustaidon tablettilehteen

Näytelehti 

Tutustu Taloustaidon näytenumeroon

Seuraava Taloustaito

Seuraava Taloustaito ilmestyy 
12. kesäkuuta.

11.7.2012

Meitä on nyt 5,4 miljoonaa

Väestötietojärjestelmän mukaan Suomen väkiluku vuodenvaihteessa 2011–2012 oli 5 401 267 henkilöä.

Suomessa asuvia ulkomaalaisia oli vuodenvaihteessa 183 133 eli 3,4 % koko väestöstä. Eniten Suomessa asuu virolaisia. Heitä oli yhteensä 34 006. Toiseksi ja kolmanneksi suurimmat ryhmät olivat Venäjän (29 585) ja Ruotsin (8 481) kansalaiset.

EU-maiden kansalaisten osuus Suomessa vakinaisesti asuvista ulkomaalaisista oli joulukuun 2011 lopussa 37,3 %. Enemmistönä olivat edelleen Viron, Ruotsin ja Saksan kansalaiset.
 
Äidinkielenään ruotsia puhuvia on suomenkielisten jälkeen eniten. Heidän osuutensa on 5,4 prosenttia väestöstä (291 219). Venäjänkielisiä oli 58 331 ja vironkielisiä 33 076.

Minna Petäinen
 
Lisätietoa väestöstä Taskutieto 2012 (pdf)

 

Plus 3
Minus 0

Kommentit:

Kommentit: 0
: *
: *
Tarkistusluku
=

Taloustaidon lista

Tutustu Taloustaidon listaan. Listalla pörssiyhtiöt pisteytetään useiden tunnuslukujen perusteella.