Äitini jättämistä papereista löytyi Tuulikki Pietilän grafiikkalehti. Tuulikki Pietilä ja äitini toimivat samassa partiolippukunnassa, ja sitä perua hän on omistanut hyvälle ystävälleen taulun. Kyseessä lienee taiteilijan vedos, koska sitä ei ole numeroitu.

Toinen Tuulikki Pietilän teos on oheisen kuvan 40 cm korkea kipsinen tytön pää, jonka hän on tehnyt myös äidistäni (1930-1940-luvun vaihteessa). Tekijän tunnuksia en siinä ole huomannut, mutta olen kuullut teoksen alkuperän äidiltäni.

Mahtaako joku suomalainen taidemuseo keräillä Pietilän taidetta? Voisin kenties lahjoittaa teokset museoon.
Vastaus: Tuulikki Pietilä on arvostettu ja pidetty taiteilija. Hänen töistään ja lahjoituksesta olisi varmaankin moni museo kiinnostunut.
Tällä hetkellä Pietilän töiden hinnat ovat jälkimarkkinoilla vielä aliarvostettuja, joten teosten myynnistä ei saa kovinkaan paljon. Pietilän grafiikan vedoksessa näyttäisi olevan kuitenkin signeeraus, mikä on tärkeintä.
Lahjoituksen tiimoilta voitte ottaa yhteyttä esimerkiksi johonkin paikallismuseoon.