Kuvataiteen kuuma lista

Paletti

Keitä ovat taiteen kuumat nimet juuri nyt? Kuka kiinnostaa keräilijöitä? Tutustu kevään 2013 listaan.

Tapaa taidetohtori

Pauliina Laitinen Laiho

Katso Taloustaidon taidetohtorin
tuoreet videot.

14.12.2009 14:54:04

Nykytaiteen helmiä poimimassa

Voi tätä antoisaa elämää, kun saa rakastaa ja nähdä lumoavaa taidetta. Taideteosta tulkitessa tuntuu kuin avaisi portin toiseen maailmaan. Otin kuvia muutamista pääasiassa nykytaiteen teoksista, joita olen nähnyt viime aikoina.

Jyväskyläläisen taidemaalari Timo Sälekiven näyttely oli juuri Poriginal Galleriassa. Sälekiven tyylissä kiehtovat sekä klassisuus että synkkyyden ja pelottavuuden yhdistelmä. Olen nähnyt Sälekiven maalauksia ennenkin ja olen aina pitänyt niistä.

Timo Sälekivi
Timo Sälekivi
Timo Sälekivi
Timo Sälekivi

Kävin kuvataiteilija Eero Markukselan ateljeessa taiteilijatalo Lallukassa. Nappasin myös muutaman kuvan Markukselan hienostuneesta tuoreesta tuotannosta.

Jalopuikkokämmekkä
Eero Markuksela, Dendrobium nobile, Jalopuikkokämmekkä, tussimaalaus, 70x50 cm, 2012

Kiiltomikinpensas

Eero Markuksela, Ochra serrulata, Kiiltomikinpensas, tussimaalaus, 40x40 cm, 2012
Valamon ruusu
Eero Markuksela, Rosa galliga splendens, Valamon ruusu, tussimaalaus, 160x90 cm, 2011
Ropusta ruusu
Eero Markuksela, Rosa robusta, Ropusta ruusu, tussimaalaus, 160x90 cm, 2011

Marian ruusu

Eero Markuksela, Rosu mariea grabneria, Marian ruusu, tussimaalaus, 160x90 cm, 2011

(HUom. Eero Markukselan teoskuvat päivitetty 4.2.2013)

 

Kuvataideakatemian galleriassa oli Eeva-Riitta Eerolan näyttely. Lahjakkuutta tässä nuoressa taiteilijanalussa riittää. Tarkoitus on seurata hänen tuotantoaan tarkemmin.

Eeva-Riitta Eerola

Eeva-Riitta Eerola

Taidehallissa Helsingissä on vielä meneillään nuorten taidenäyttely. Ohessa teoksia, jotka tekivät minuun vaikutuksen:
 

Tamara Piilola

Tamara Piilola

Riikka Mäkikoskela

Riikka Mäkikoskelan lakritsista tehty maisemakuvaus.

Susanna Majuri

Helsinki Schooliin kuuluva Susanna Majuri: ”Birthday”.

Laura Lilja

Laura Lilja: ”Sankareita”.

Hannah Hamberg

Hannah Hamberg: ”Wc”

Galerie Oljemarkissa Helsingin Töölössä kävin katsomassa Mari Pihlajakosken näyttelyn.

Mari Pihlajakoski

Mari Pihlajakoski
Mari Pihlajakoski
Mari Pihlajakoski

Epäskarppi tulkinta on Pihlajakosken tunnusmerkki, ja aihe on taiteilijalle hyvin henkilökohtainen. Pihlajakoski on taitava, ja teema jää hyvin mieleen.

Ohessa on Johanna Häiväojan veistos, jonka olisin aikoinaan halunnut hankkia. En pystynyt sitä tuolloin ostamaan, mutta ystävättäreni sen sijaan osti teoksen uuteen kotiinsa.

Johanna Häiväoja

Johanna Häiväoja


Veistos näyttää uudessa tilassaan niin hyvältä, että olen iloinen sen päästyä kotiin, jonka ympäristö ja valaistus tekevät oikeutta teoksen liikkeelle.

Afrikka kovassa kurssissa

Ensi vuonna Suomeen tulee useita afrikkalaisen taiteen näyttelyjä, mm. EMMA Espoon taidemuseo: Afrikan voima – kolme näkökulmaa 24.2.-6.6.2010, Helsingin kaupungin taidemuseo: Peekaboo – Nykytaidetta Etelä-Afrikasta 20.8. - tammikuu 2011 ja Galerie Aspis, Helsinki: Africa, Oceania and Modern Art, 24.2.-28.3. 2010.

Kävin katsomassa tuttavani kodissa Helsingissä hänen afrikkalaisen taiteen kokoelmaansa ja tiedustelemassa suostuisiko hän myymään joitain teoksiaan.

Vanha afrikkalainen taide on nimittäin nyt kovissa hinnoissa, ja teoksia on vähän tarjolla, koska madotkin pitävät afrikkalaisesta puutaiteesta!

Afrikkalaista taidetta


 

Plus 15
Minus 9

Kommentit:

Kommentit: 1 - 2 / 2 Sivu: 1 / 1 1
jonna | 15.12.2009 8:10
Täytyypä käydä Taidehallissa, nuorten taiteellista ilottelua on mukava katsella, Tamara Piilola vaikuttaa mielenkiintoiselta.

Galerie Oljemarkin esittelemä Mari Pihlajakoski pitäisi myös nähdä. Teoskuvista tulee ainakin minulle vahva mielleyhtymä Latokaranon tapahtumiin.
pohdiskelija | 1.1.2010 15:46
Timo Sälekiven teokset tekivät vaikutuksen, jotka näin syksyn aikana Lahden Galleria Kipinässä.
Synkkyys, taito ja intuitio oli hyvin sovitettu yhteen, niistä jäi kuva alitajuntaan. Sehän on taiteen tarkoitus!
: *
: *
Tarkistusluku
=
RSS Kommentit RSS2-syötteenä

Sydämen puhetta taiteesta

...

Pauliina Laitinen-Laiho 

Pauliina Laitinen-Laiho on filosofian tohtori ja taideasiantuntija.

Taidegalleriat ja taideliikkeet

Kokoamme taidesivustolle alan yritysten yhteystietoja.

Pääkaupunki- seudun taidenäyttelyt

Kalenterisivustolla tiedot museo- ja gallerianäyttelyistä.