”Työnhaku on taitolaji”, sanoo varatoimitusjohtaja Minna Vanhala-Harmanen henkilöstöpalveluyritys Opteamista. Pitkän työuran aikana työnhakutaidot saattavat ruostua. Vaikka kuinka olisi oman alansa ammattilainen, voi tarvita sparrausta työnhaussa.
Milloin hait viimeksi töitä? Jos siitä on kymmenen, kenties kaksikymmentä vuotta, kynsien teroitus voi olla tarpeen ennen haku-urakkaan ryhtymistä.
Minna Vanhala-Harmaselle asia on tuttu.
Opteamin palveluvalikoimaan kuuluvat myös ns. uudelleensijoittumispalvelut, jollaisia osa yrityksistä nykyään käyttää joutuessaan vähentämään väkeä. ”Näissä tilanteissa näkyy selvästi, miten monella työnhakutaidot ovat kateissa”, Minna Vanhala-Harmanen sanoo.
”Joskus työntekijä on saattanut hakea omatoimisesti töitä turhaan puoli vuotta tai pidempäänkin, mutta kun hän saa hakemiseen apua, uusi työ on voinut löytyä kuukaudessa tai kahdessa.”
”Jos on ollut pitkään samassa työpaikassa, ei enää näe omia vahvuuksiaan eikä välttämättä osaa edes eritellä, mitä kaikkea on työvuosiensa aikana tehnyt ja oppinut.”
Tusinahakemuksia turha lähetellä
Jos työtä hakee tosissaan, jo itse hakeminen on täyspäiväistä, Minna Vanhala-Harmanen sanoo. Perusvirhe on, että ensin haetaan yhtä paikkaa ja vasta ensimmäisen hakemuksen kohtalon selvittyä ryhdytään katselemaan seuraavaa. Ei – vedessä pitää olla useita onkia kerralla.
Jokaiseen paikkaan ja hakemukseen täytyy kuitenkin syventyä. ”Monistettujen tusinahakemusten lähettäminen ei kannata. Jos joku kertoo hakeneensa sataa työpaikkaa, hän ei ole voinut paneutua niihin kaikkiin. Se näkyy myös hakemuksista.”
Hakijan pitää määritellä oma osaamisensa ja arvioida, vastaako se avoinna olevan työpaikan vaatimuksia.
Kovilta tuntuvista kriteereistä ei kannata masentua. Niitä kaikkia eivät ehkä täytä muutkaan hakijat.
”Toisaalta paikkaa on turha hakea, jos oma osaaminen ei lainkaan vastaa vaatimuksia”, Minna Vanhala-Harmanen toteaa. ”Mieti, pystytkö perustelemaan, miksi sopisit paikkaan.”
Ulkopuolinen silmä näkee tarkemmin
Itse hakemuksen tyyli riippuu toimialasta ja yrityksestä. ”Mainostoimistoon haetaan erilaisella hakemuksella kuin tilintarkastustoimistoon.”
Hakemisessa on hyvä olla apuna ja tukena joku, jonka kanssa keskustella ja joka lukee tarkalla silmällä hakemukset ja ansioluettelon. ”Jos töitä ei ole hakenut pitkään aikaan, jää helposti huomaamatta työtehtäviin tai ehkä harrastuksiinkin liittyviä asioita, jotka kannattaisi mainita ansioluettelossa.”
Sparrausapua voi löytää vaikka ystävistä tai perheenjäsenistä tai TE- eli työ- ja elinkeinotoimistosta (entiseltä nimeltään työvoimatoimisto). Työnhakuohjeita on kirjoissa ja verkkosivustoilla. Työnhakukurssejakin järjestetään. Jos työpaikkaa etsii henkilöstöpalveluyrityksen välityksellä, apua saa sieltä.
Työnhakukanavat ovat muuttuneet dramaattisesti kymmenen viime vuoden kuluessa. Lehti-ilmoituksissa pyörii enää murto-osa avoimista työpaikoista, ja TE-toimistojen rinnalle on tullut paljon uusia toimijoita.
Yksityiset henkilöstöpalveluyritykset ovat lisääntyneet ja kasvaneet vauhdilla, ja internet on väärällään erilaisia työnvälityssivustoja. Työtä ja tekijöitä haetaan jopa Facebookissa. Työnhakijan pitää olla entistäkin aktiivisempi ja oma-aloitteisempi.
”Aivan mille tahansa sivustolle en kuitenkaan tietojani laittaisi”, Minna Vanhala-Harmanen sanoo. ”Myös sivuston tietosuojaseloste kannattaa tarkistaa.”
Yli 200-jäseninen Henkilöstöpalveluyritysten liitto on tänä vuonna alkanut auktorisoida jäsenyrityksiään, jotka ovat sitoutuneet lainmukaisiin ja eettisiin toimintatapoihin. Lista auktorisoiduista yrityksistä on liiton verkkosivuilla.
Uusi ala, uusia mahdollisuuksia?
Vaikka uudet työnhakuväylät olisivat hanskassa, pitää tietää, mitä on etsimässä. Kannattaisiko viilata uuteen uskoon omaa käsitystä siitä, millaista työtä haluaisi ja voisi tehdä? Olisiko se sittenkin jotain muuta kuin vanha, tuttu työ?
Omaa ammattitaitoa tai osia siitä voi ehkä hyödyntää uudella tavalla, eikä alan vaihdos aina vaadi vuosia koulunpenkillä.
Työnsaannin vaikeus on tietenkin hyvä syy miettiä alan vaihtoa, mutta uusille urille lähteminen saattaa poikia muutakin myönteistä kuin uuden pestin. Minna Vanhala-Harmanen kannustaa haistelemaan työmarkkinoiden uusia tuulia, kuten nyt palvelualan vahvaa imua, ja harkitsemaan ennakkoluulottomasti ammatin tai toimialan vaihtoa.
”Esimerkiksi kaupan töistä muistetaan helposti vain kassat. Mutta kaupassa on nykyään laaja kirjo erilaisia töitä jopa pankkialan tehtävistä lähtien sekä tietysti myös esimies- ja johtotehtäviä. Jos on motivoitunut ja opinhaluinen, kaupassa voi päästä etenemään nopeastikin.”
Haastatteluakin on hyvä harjoitella
Kun työnhaussa kaikki osuu kohdalleen, käy kutsu työpaikkahaastatteluun. ”Haastattelutilannetta on hyvä harjoitella etukäteen – etenkin, jos et ole vuosiin hakenut töitä ja vastannut itseäsi koskeviin kysymyksiin”, Minna Vanhala-Harmanen sanoo.
Joskus on syytä varautua siihen, että haastattelussa joutuu tositoimiin. ”Jos työtehtävä edellyttää esimerkiksi sujuvaa englannin kielen taitoa, sitä voidaan ’testata’ saman tien. Myyntityöhön hakevalta saatetaan pyytää myyntipresentaatio.”
”On paljon sellaista osaamista, joka ei näy todistuksista.”
Aina työnhaku ei tärppää. Ota hyöty irti siitäkin: ”Kysy, miksi et saanut paikkaa. Se on tärkeää palautetta itselle.”
Jos vanha työpaikka on menossa tai jo mennyt alta eikä työnhaku nopeasti tuota toivottua tulosta, työnhakijan kannattaisi Minna Vanhala-Harmasen mielestä joustaa vaatimuksissaan – ainakin tilapäisesti.
”Tutkimusten mukaan työllistymismahdollisuudet heikkenevät sitä enemmän, mitä pidempään työttömyys jatkuu. Työttömyys syö myös itsetuntoa. Olisiko parempi, että yrittäisi saada vaikka jonkinlaista ’välityötä’ siitä huolimatta, että se olisi rahallisesti vain nipinnapin kannattavampaa kuin työttömänä oleminen? Tai vaikka se olisi eri paikkakunnalla kuin koti? Muualla Euroopassa liikutaan työn perässä paljon enemmän kuin Suomessa.”
--------------------------------------
KUKA?
Nimi: Minna Vanhala-Harmanen
Tehtävä: Opteamin varatoimitusjohtaja. Franchising-periaatteella toimiva Opteam on yksi Suomen suurimmista henkilöstöpalveluyrityksistä. Sillä on toimistoja 24 paikkakunnalla Suomessa. Opteam toimii myös Puolassa, Slovakiassa ja Filippiineillä.
Opteamin palveluja ovat muun muassa henkilöstövuokraus, rekrytointi, henkilöstön kehittäminen ja uudelleensijoittumispalvelut. Sen toimialoja ovat kauppa, hotelli- ja ravitsemisalat, hyvinvointialat, teollisuus, rakennusala sekä toimistotyöt ja taloushallinto.
Mitä muuttaisit suomalaisilla työmarkkinoilla?
”Meillä on niin paljon sääntelyä, ettei se ole enää kenenkään etujen mukaista. Esimerkiksi työehtosopimukset ovat niin monimutkaisia ja vaikeaselkoisia, että työntekijöitä palkkaavan yrittäjäparan on melkein mahdotonta saada niistä selkoa. Sopimuksia tulkitsemaan tarvitaan työmarkkinajuristit pöydän molemmin puolin.”
------------------------------------------
Pyöritys kiihtyy työmarkkinoilla
Työllisyystilanteessa näkyy nyt selvästi, että talous on lähtenyt kasvuun. ”Sen huomasi jo keväällä”, Minna Vanhala-Harmanen kertoo. ”Tosin hoito- ja palvelualoilla töitä on ollut koko ajan. Niillä väestön ikääntyminen ja työvoiman väheneminen näkyvät jo.”
Ikääntymisen vaikutukset leviävät vähitellen yhä laajemmalle, mutta työmarkkinoilla tapahtuu tulevaisuudessa muitakin muutoksia. ”Esimerkiksi suhdannevaihtelut lisääntyvät”, Minna Vanhala-Harmanen ennustaa.
Työpaikkoja menee ja tulee kiihtyvään tahtiin, ja siinä pyörityksessä jokaisen täytyy yhä enemmän ajatella omaa työmarkkina-arvoaan: ”Työpaikkoja ei voi vertailla pelkän taskulaskimen avulla, vaan täytyy myös miettiä, mitä uutta ja hyödyllistä voin tässä työpaikassa oppia tulevaisuutta silmällä pitäen.”
Lisääntyvätkö pätkätyöt vai haluavatko työnantajat sitouttaa vähenevää työvoimaa pysyvillä työsuhteilla?
”Osittain halutaan sitouttaa, mutta kustannustehokkuuden vaatimukset edellyttävät, että osa tehtävistä hoidetaan projektiluonteisesti. Etenkin huippuosaajille projektit ovat arkea, mutta toisaalta he pystyvät usein perimään työstään korvauksen, joka kattaa myös työttömyysjaksot projektien välillä.”
”Tekijöitä ei aina löydy kotimaasta”
Työntekijöille asetettu vaatimustaso on kova ja kovenee kaiken aikaa kaikissa töissä – muillakin kuin ”huippuosaajilla”. Työvoima jakautuu, ja osa uhkaa pudota kelkasta.
”Käsillä on pysyvä tilanne, jossa meillä on samanaikaisesti työvoimapulaa ja työttömyyttä”, Minna Vanhala-Harmanen sanoo.
Työvoiman hankkiminen ulkomailta on kuuma kiistakysymys Suomessa jo nyt, kun taantuma on syventänyt työttömyyttä. Minna Vanhala-Harmasen mielestä kotimaista työttömyyttä ja rekrytointia ulkomailta ei kuitenkaan voi asettaa kaavamaisesti vastakkain, sillä aina tekijöitä ei kotimaasta löydy.
Opteam on saanut julkisuutta välitettyään Suomeen muun muassa koneistajia, sairaanhoitajia ja ravintolatyöntekijöitä ulkomailta.
Viime keväänä Opteam etsi pääkaupunkiseudulta ravintolakokkeja vakituisiin, täyspäiväisiin vuorotöihin, joista maksettiin työehtosopimuksen mukaista palkkaa. Kokkeja etsittiin yhdessä TE-toimiston kanssa.
Haastatteluun kutsuttiin 148 työttömäksi ilmoittautunutta kokin koulutuksen saanutta. Yhdeksän kokkia saapui haastatteluun, mutta heistä kahdeksalle ei sopinut vuorotyö. Yhdelle sopi, ja hänet palkattiin. Loput palkattiin ulkomailta.
Minna Vanhala-Harmasen mukaan vastaavankaltaisia esimerkkejä on muiltakin toimialoilta.
Ulla Simola