Uusimmat kirjoitukset blogeissa

...

Taloustaidon blogit

Marttinen

Taloustaidon päätoimittaja Antti Marttinen etsii elämän ja talouden leikkauspisteitä. Marttisen blogi »

Korpela

Kun verotuksessa tapahtuu, Veronmaksajien lakiasiain johtaja Vesa Korpela kommentoi ja avaa ajankohtaiset verokoukerot. Korpelan blogi »

Punakallio

Olennaista taloudesta. Veronmaksajien pääekonomisti Minna Punakallio käy vero- ja talouspolitiikan ytimeen. Punakallion blogi »

Laitinen-Laiho

Taideasiantuntija Pauliina Laitinen-Laihon blogi Sydämen puhetta taiteesta Taide- ja antiikkisivustolla. Laitinen-Laihon blogi »

Tolvanen

+Auton päätoimittaja Juha Tolvasen autopäiväkirja +Auto-sivuilla. Tolvasen autopäiväkirja »

Taloustaito

Tt01/12

Taloustaito on Suomen suurin talousaikakauslehti, joka käsittelee monipuolisesti kodin ja perheen raha-asioita. Lisätietoja Taloustaidosta

Näytenumero 

Tutustu Taloustaidon näytenumeroon

 

Jaa

3.3.2010 11:21:28

Sitä teet mitä mittaat

OECD tyrmää Hesarin tietojen mukaan Jukka Ahtelan työelämäryhmän ehdotukset työurien pidentämisestä, koska ”on mahdotonta laskea vuosina, miten ehdotukset pidentäisivät työuria.”

Kotimainen tutkimuslaitos Etla sanoo tämän vielä selkeämmin:”Ei ole olemassa tutkimustietoa, jonka avulla voitaisiin arvioida, kuinka paljon näiden ehdotusten toteuttaminen vaikuttaisi eläkeikään… Väitteille ei siten ole perusteita…”

 

Ovatko nämä arviot oikeassa vai väärässä? Kyllä ja ei.

 

***

Oikeassa ne ovat siksi, että Suomen kansainvälinen luottokelpoisuus vaatii yksinkertaisia ja mitattavia esityksiä.

 

Luottokelpoisuutta arvioivat laitokset ovat nimittäin hyvin yksinkertaisia. Ne ovat niin yksinkertaisia, että ne mm. pitivät suunnilleen kaikkia talouskriisissä romahtaneita pankkeja ja valtiota loppuun asti parhaimman AAA-luokan suoriutujina.

 

Kunnes sitten tuli romahdus, hupsista. Nyt ne ovat korkeintaan taloudellisen AA-kerhon sinnittelijöitä.

 

Yksinkertaisuudestaan huolimatta näillä laitoksilla on suuri valta. Erityisesti kun suunnilleen kaikki maailman maat ovat velkaantuneina samassa luottojonossa.

 

Jos siis pitää valita rautakangesta väännetty selkeä halki-poikki-pinoon –malli tai monimutkainen toimenpiteiden kokonaisuus, kankilinja on luotonoton kannalta selkeästi parempi. Täysin riippumatta siitä, kummalla tavalla oikeasti päästään tuloksiin työurien suhteen.

 

***

Väärässä tällaiset arviot ovat ihan samasta syystä. ”Sitä teet, mitä mittaat” –linja voi johtaa yhteiskunnassa erittäin vaarallisiin virhearvioihin.

 

Se asettaa helposti mitattavissa olevat keinot etusijalle vain mittareiden takia, ei lopputuloksen. Vaikka mittari olisi kuinka tarkka, se voi mitata lopputuloksen kannalta ihan väärää asiaa.

 

Hyvä esimerkki on terveydenhuolto. Jos tähdätään vain mitattavissa oleviin (kalliisiin) terveydenhuoltosuoritteisiin, vaikeammin mitattavat (ja edullisemmat) terveyden edistämisen keinot jäävät helposti taka-alalle.

 

Esimerkiksi ennaltaehkäisevistä keinoista ei rehellisesti ottaen pysty sanomaan paljoa sen tarkempaa, kuin mitä leveällä pensselillä voi sutia taivaanrantaan. Silti ne voivat olla moninkertaisesti parempia kuin ne konstit, joista voidaan piirtää millimetrintarkkaa tuloskäyrää.

 

***

Mittareista riippumatta Ahtelan ryhmän ehdotuksilla tuskin vielä ratkaistaan työurien pidentämisen solmua. Asiaan joudutaan palaamaan. Mutta pannaan nyt ensin niitäkin parhaasta päästä toimeksi eikä jäädä peukaloita pyörittämään.

 

Ja jos ihan silmänlumeeksi tavoitellaan vain luottokelpoisuutta edistäviä näennäistoimia, pitäisikö kutsua Amerikasta itsensä Goldman Sachs neuvomaan meitä? Sen avulla ja vinkeillähän Kreikkakin kuulemma vuosikaudet huijasi koko Euroopan Unionia.

 

Tästä aiheesta myös:

Neuvostoliittolainen sauvasuristin.

Samaan aikaan toisaalla.

Saako sairasta häiritä.

Ei saa sotkea eläkebunkkereita.

 

 

Plus 6
Minus 1

Kommentit:

Kommentit: 1 - 1 / 1 Sivu: 1 / 1 1
teppo | 4.3.2010 0:03
Eikö ne jo hankkineet jonkun jenkkifirman kirjoittamaan niille seuraavaa hallitusohjelmaa? Kinsey tai jotain?
: *
: *
Tarkistusluku
=
RSS Kommentit RSS2-syötteenä

Taloustaidon lista

Taloustaidon lista

Tutustu Taloustaidon listaan. Listalla pörssiyhtiöt pisteytetään useiden tunnuslukujen perusteella.
 

Testaa tietosi

Taloustaito-visa

Kuvataiteen kuuma lista

Paletti

Keitä ovat taiteen kuumat nimet juuri nyt? Kuka kiinnostaa keräilijöitä? Tutustu listaan.

Maailmalle

Taitava matkustaja

Jätä juomaraha oikein

Laskettele edullisemmin

Autolla ulkomaille, vakuutus voimassa?

Erikoiset matkatavarat

Tuliaiset lentokoneessa

Pyöräile Turussa

Apua, lento peruttu!

Minimoi matkan terveysriskit.

Vältä pirssihuijaukset.

Valuuttaa edullisesti.

Viikonlopuksi Berliiniin.

Netti matkaan New Yorkiin.

Pyöräretki Tokiossa.

Ajankohtaiset

3.2.2012
Pörssikurssit kehittyivät tammikuun aikana positiivisesti ympäri maailmaa. Helsingin pörssi...
3.2.2012
Kansalaisten luottamus eläketurvan rahoitukseen heikkenee. Kriittisimmin rahoitukseen suhtautuvat...
2.2.2012
Autoalan tiedotuskeskus ennakoi henkilöautojen myynnin vähenevän tänä vuonna 110 000 kappaleeseen....
2.2.2012
Läheskään kaikilla työpaikoilla ei ole omaa työmaaruokalaa. Tällöin työnantaja voi tarjota...

Citroen