Turvavyön lukitsematta jättäminen lähes kaksinkertaistaa hengenvaarallisen loukkaantumisen riskin kolarissa verrattuna turvavyönsä kiinnittäneen riskiin. Jo alhaiselta vaikuttavassa 30 km/h nopeudessa loukkaantumisriski kasvaa merkittävästi.
Joukossamme on kuitenkin yhä vielä heitä, jotka vähättelevät turvavyön suojavaikutusta lukuisista aukottomista tutkimustuloksista välittämättä. Liikenneturvan tarkkailun mukaan vuonna 2008 taajamien ulkopuolella henkilöautojen kuljettajista ja etumatkustajista 92 prosenttia käytti turvavyötä. Taajamissa käyttäjiä oli 85 prosenttia.
Vuonna 2009 takaistuimella matkustavista 87 prosenttia käytti taajamissa turvavyötä. Alle kuuden vuoden ikäisistä lapsista yli 97 prosenttia käytti turvavyötä tai -istuinta. Eniten takaistuimen turvavyötä hyljeksivät 15-64 -vuotiaat miehet. Heistä ainoastaan 70 prosenttia kiinnitti turvavyön.
Vaikka turvavyön käyttöpakko etuistuimilla on ollut voimassa jo vuodesta 1975 ja takaistuimella vuodesta 1987, parantamisen varaa riittää. Huolestuttavaa on se, että turvaöiden käyttö on viime vuosina vähentynyt kolmisen prosenttiyksikköä.
Vaikka turvavyö on kolarissa selkeästi tehokkain suojavaruste, homma ei ole täysin hanskassa. Turvayön käyttöpakko ei pure jokaiseen autolla liikkuvaan kansalaiseen edes sakon uhalla. On jopa jonkin verran heitä, jotka pitävät pakkoa yksilönvapauden rajoittamisena. Moni jättää turvavyönsä kytkemättä kertoen unohtaneensa vyön lukitsemisen.
Turvavyön kiinnittämisen hankaluus – varsinkin takaistuimella – koetaan tutkimuksen mukaan hankalaksi. Miehet pitävät tutkimuksen mukaan turvavyön käyttöä vaivalloisena useammin kuin naiset. Joidenkin miesten mielestä ”vain pelkuri kiinnittää vyön”.
Turvavöiden kehittämisessä käyttäjäystävällisemmäksi onkin mielestäni vielä paljon tekemistä. Takaistuimen turvavöiden kiinnittäminen vaatii usein kohtuuttomasti vaivannäköä. Vyön lukitseminen on käytännössä mahdotonta ainoastaan yhtä kättä käyttäen erityisesti kolmen henkilön istuessa takaistuimella. Kaksikaan kättä eivät aina tunnu riittävän.
Tuskaa lisää se, että takaistuimen turvavyön lukituspäät jäävät helposti kokonaan piiloon istuinosan alle silloin, kun monikäyttöisen auton takaistuimet kallistetaan eteenpäin tavarankuljetusasentoon. Sinne vyön lukitusosa helposti jää pysyvästi.
Totta kai turvavöiden käyttöön voidaan vaikuttaa pakottein ja rangaistuksin, mutta silloin helposti unohtuu varsinainen asia. Turvavöitä ei todellakaan ole kehitetty ihmisten kiusaksi, vaan kolariturvallisuuden parantamiseksi.
Autoliiton ja muiden eurooppalaisten autojärjestöjen tekemästä tutkimuksesta ilmenee, että yli puolet vyön kiinnittämättä jättäneistä saa hengenvaarallisia vammoja – varsinkin kaulaan ja niskaan sekä rintakehään ja polviin – jo 30 km/h nopeudessa tapahtuneessa törmäyksessä. Lisäksi turvavyöttömät takamatkustajat vahingoittavat eteenpäin syöksyessään kuljettajaa ja etumatkustajaa sekä tietysti itseään.
Huom! Turvavyö estää vammautumisen tehokkaimmin nimenomaan taajamanopeuksissa, mutta pienentää merkittävästi loukkaantumisriskiä aina ollessaan kytkettynä.
P.S. Muistitko, että auton kuljettaja vastaa myös matkustajien turvayön käytöstä?!