Jaa

21.4.2010 7:49:44

Takaisinkutsu on hyvä asia

Auton takaisinkutsuko muka hyvä asia? Niin tosiaan on. Uskokaa tai älkää. Viime aikoina paljon julkisuutta saaneet laajat autojen takaisinkutsut Yhdysvalloissa ovat tosin saattaneet aiheuttaa epävarmuutta suomalaisautoilijoiden keskuudessa. Mistä oikein on kysymys? Kertovatko kutsut laadun täydellisestä romahtamisesta? Millainen tilanne on Suomessa?

Palataanpa hetkeksi asian juurille kotimaisesta näkökulmasta. Suomen laissa määrätään, että takaisinkutsuvelvollisen eli auton valmistajan, valmistajan edustajan tai maahantuojan tulee ilmoittaa Liikenteen turvallisuusvirastoon (Trafi) vioista tai virheistä, jotka aiheuttavat liikenteelle vakavan vaaran. Ilmoitusvelvollisuus koskee myös vikoja, joista on haittaa ympäristölle tai terveydelle. Trafille tulee luonnollisesti ilmoittaa myös valmistajan julkaisemasta takaisinkutsukampanjasta.

Trafin tehtävä on varmistaa yhdessä takaisinkutsuvelvollisen kanssa se, että ko. autojen käyttäjät saavat tiedon tarkastus- ja/tai korjaustarpeesta ja myös se, että vika korjataan jokaisesta vastaavasta Suomessa käytettävästä ajoneuvosta.

Mikäli jotain takaisinkutsutuista ajoneuvoista ei ole käytetty korjaamolla, Trafi kehottaa auton haltijaa viemään autonsa korjattavaksi. Jos sekään ei tepsi, Trafi lisää ajokin rekisteritietoihin keskeneräisestä takaisinkutsusta kertovan rajoitustiedon, jonka perusteella ko. ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa. Ainakaan keinoista ei siis ole pulaa asian hoitamisessa.

Trafi ylläpitää nettisivuillaan ilmoitettujen takaisinkutsukampanjoiden luetteloa. Niin pyritään takaamaan, että tieto turvallisuuteen ja ympäristöön merkittävästi vaikuttavasta kutsusta menee perille ajoneuvojen käyttäjille.

Takaisinkutsujen seuraaminen ja korjaukseen ohjaaminen on suunniteltu käytännössä aukottomaksi. Ovathan kysymyksessä sentään liikenneturvallisuus tai viallisen ajoneuvon mahdolliset ympäristövaikutukset.

"Automerkillä voi olla kymmeniä takaisinkutsukampanjoita, mutta siitä huolimatta merkki voi olla luotettava, turvallinen ja ympäristöystävällinen", Trafin tieliikenne ja rautatiet toimialan ylijohtaja Olli Lindroos painottaa.

Takaisinkutsu ei siis kerro – vastoin yleistä luuloa – auton huonosta laadusta. Kutsulla ei ole suoraa yhteyttä katsastuksessa havaittujen vikojen määrään. Itse asiassa takaisinkutsut kertovat autonvalmistajien jatkuvasta laaduntarkkailusta ja -varmistuksesta, mikä koituu loppujen lopuksi autoilijoiden parhaaksi.

Käytännöllisesti katsoen on mahdotonta, että nykyaikaisen auton kaltainen huipputekninen tuote on koko käyttöikänsä sataprosenttisen virheetön. Mikäli siis saat autoasi koskevan tarkastuskehotuksen, voit antaa kauppiaallesi "lisäpisteen", koska tämä huolehtii asiakkaastaan vielä kaupanteon jälkeenkin. Puheet siitä, että takaisinkutsut kertovat ainoastaan auton huonoudesta voi jättää omaan arvoonsa.
 

Plus 13
Minus 12

Kommentit:

Kommentit: 1 - 3 / 3 Sivu: 1 / 1 1
hanna | 21.4.2010 7:56
Luin jostakin, että uusia lexuksia, siis jotain "farmari/maastomallia" (anteeksi väärät termit, en ole alan harrastaja) on vedetty pois myynnistä, kun autot menevät kumoon. Tuota, mitenkähän noita autoja oikein suunnitellaan..., eikö tuo lexus ole joku sikakallis malli/merkki,
Reiska | 23.4.2010 14:00
On tosiaan hyvä asia se takaisinkutsu. Se todistaa, että asiakkaista pidetään huolta.
Ei saa käydä, kuten käy BMW:n tietyn mallin omistajille. Auton imusarjasta irtoaa eräs osa ja vaurioittaa moottorin, jolloin korjaukseen menee tuhansia euroja, jopa joskus on vaihdettava uusi moottori. BMW:n maahantuoja tietää tämän, mutta ei tee takaisinkutsuja, ettei tule "huono maine". Antaa asiakkaiden korjata ja maksaa. "Hyvä maine" säilyy.
Iso Arska | 23.4.2010 21:49
20 vuotta sama laatu-auto, ei kutsuja vaan kovaa ajoa ja kaiken voi korjata itse halvalla ja osia saa ulkomailta edullisesti. Vaimolla ns. uusi auto (laatua ei ole saanut enää pitkään aikaan) ja muovihilpettä tippuu ja jää käsiin harva se päivä, nytkin yksi bling-lippa jälkitoimituksessa jo 2kk...kehitys kehittyy vai edistyy?
: *
: *
Tarkistusluku
=
RSS Kommentit RSS2-syötteenä

Tolvasen autopäiväkirja

Juha Tolvanen on auto- ja liikennetoimittaja. Hänellä on vuosikymmenien kokemus autoilusta, 
autoista ja liikenteestä.

...

Mercedes-Benz SLK

Citroen