Jo edellinen Opel Meriva tunnettiin monikäyttöisyydestään. "Kaapparitakaovistaan" tunnistettava uutuusmalli pistää vielä paremmaksi.
|

Uuden Opel Merivan olemuksessa on hauskoja "piristeitä" ajovaloumpioiden muotoilusta kyljen pokkauksiin ja elävään ikkunalinjaan saakka.
|
Ulkonäkö
Meriva on ilmiselvä Opelin uuden sukupolven auto. Kylkien näyttävät pokkaukset liittävät tulokkaan perheeseen Insignian ja Astran rinnalle. Jo keulan ilme paljastaa sukujuuret. Hauskasti polveileva sivuikkunalinja piristää kokonaisuutta. Merivan piirteitä on myös pitkä akseliväli.
Tummarajattu takaikkuna ja ajovaloumpion muotoa mukailevat takavalot ovat Merivan perän tunnisteita.
Sisätilat
Täysin uuden Opel Merivan vahvuus on mainio muunneltavuus. FlexSpace-takaistuinjärjestelmä mukauttaa tilat kulloisenkin tarpeen mukaiseksi. Takaistuinta voi siirtää pituussuunnassa jopa 19 cm, sivusuunnassakin viisi. Säätämisen voi hoitaa vaivatta yhdellä kädellä.
Huolimatta käytännöllisistä ulkomitoistaan Meriva ei ole ahdas pikkuauto. Viiden matkustajan lisäksi autoon mahtuu 400 litran verran matkatavaraa; hyvä saavutus alle 4,3-metrin mittaiselle perheautolle. Kahden henkilön kuormalla tavaroille on kuljetustilaa peräti 1500 litraa.
Edessä matkaavilla on kelpo olot. Monipuoliset istuimen ja ohjauspyörän säädöt varmistavat hyvän ajoasennon jos jonkinkokoisille kuljettajille.
Kun takaistuimiston keskiosa on kipattu eteenpäin, kahdelle aikuismatkustajalle on mukavat erillisistuimet. Jalka- ja pääntilaa riittää.
|

Takaosaan on saatu ilmeikkyyttä tummarajatulla peräikkunalla ja takavaloasetelmien muodoilla sekä kattoa kohti nousevalla ikkunalinjalla.
|
Merivan takareunasta saranoidut FlexDoors-takaovet ovat Opelin uudelleen käyttöönottama, menneiden vuosikymmenien autoista tuttu oivallus. "Kaappariovet" osoittautuivat varsin käteviksi käyttää. Sopivan korkean auton takamatkustamoon istahtaminen käy todella helposti, vaikka oviaukko ei olekaan kookkaimpia.
Takaoviratkaisu helpottaa muiden etujensa lisäksi lapsen kiinnittämistä turvaistuimeen. Heti liikkeellelähdön jälkeen automaattisesti kytkeytyvä lukitus varmistaa ovien kiinnipysymisen ajon aikana.
Sekä etu- että takaovet aukeavat 84 asteen kulmaan, mikä on paljon. Niinpä myös etuistuimille käynti sujuu sutjakasti
Pikkutavaroille Merivassa on kymmenittäin lokeroita ja muita säilytystiloja. Lisäksi saatavana on sekä etu- että takamatkustajien käytettävissä oleva, kiskoilla siirreltävä FlexRail-laatikosto. Se tosin haukkaa tilan takaosaston keskimatkustajalta. Erikoisuutena mainittakoon lisävarusteena saatava integroitu FlexFix-teline kahdelle polkupyörälle.
|

Merivan oivallus on saranoida takaovet takareunastaan. Takamatkustamossa asiointi on erittäin helppoa. Kaikki ovet aukeavat poikkeuksellisen suureen kulmaan.
|
Tekniikka
Opel Merivan "Suomi-malliston" moottoriksi on valittu 1,4-litrainen bensiinikäyttöinen turbokone. Siinä nykytavan mukaisesti varsin pienestä iskutilavuudesta saadaan riittävästi, jopa reilusti tehoa kaikkiin tarpeisiin.
Turbomoottorin letkeä vääntö, 175 Nm/1750-4800 r/min takaa kelpo käyttöominaisuudet. Vaihteisto on käsikäyttöinen viisivaihteinen.
Merivan bensiinimoottorin yhdistetty EU-kulutus on varsin kohtuullinen, 6,1 l/100 km ja vastaava CO2-päästö 143 g/km.
Muutakin on luvassa. Syksyllä näet suomalaiset Merivaan dieselmoottoria kaipaavat saavat omansa, 1,7-litraisen 81 kW:n (110 hv) tehoisen turbokoneen. Dieselin yhteydessä on käsikäyttöinen kuusivaihteinen vaihteisto.
Ajettavuus
Kansainvälisessä ensiesittelyssään uusi Opel Meriva esiintyi edukseen. Muunneltavista tiloistaan ja matkustusmukavuudestaan uutukainen ansaitsee plussat. Kokeilemani bensiinimoottori täyttää kirkkaasti perheautoilun vaatimukset. Tehoa on mukavasti, sitkeyttä sopivasti. Väkivahvuutta tuskin kukaan odottaakaan.
Moottorin ja viisivaihteisen vaihteiston yhteistyö sujuu juoheasti kautta linjan – kuten perheautossa tuleekin. Vaihteenvalitsimen sijainti keskikonsolin jatkeena on mainio.
|

Merivan ohjaamossa viihtyy. Vaihteenvalitsimen sijainti on erinomainen. Keskikonsolin nappulaviidakkoon kannattaa tutustua ennen ajoon lähtöä.
|
Kuljettaja on Merivassa kuin kotonaan ensi metreistä alkaen. Hyvä näkyvyys ja mukavan korkealla sijaitsevat istuimet sekä ajonäppäryyden kannalta sopivat ulkomitat ovat Merivaa.
Varustelu
Suomeen Opel Merivaa tuodaan Enjoy-varustetasoisena, joka kattaa ja ylittääkin useimpien perheautoilijoiden tarpeet. Esimerkiksi sisustuksen voi valita kolmesta vaihtoehdosta. Lisävarusteluettelosta voi halutessaan poimia vaikkapa nahkaverhoillut istuimet, tarvittaessa paljon muutakin.
Turvavarustelu vöineen, pääntukineen ja turvatyynyineen on nykyajan vaatimusten mukainen.
Summa
|

Opel Merivan bensiinikäyttöinen turbomoottori täyttää perheautoilijan odotukset. Hyvä kokonaisuus.
|
Uusi Opel Meriva näyttää, että kätevänkokoiseen koriin on mahdollista luoda erittäin monikäyttöinen, varsin tilava matkustamo. Perhekäytön vaihtoehtona uutukainen on neljän aikuismatkustajan luonnikas matka-auto. Opel-tapaan hyvä ajettavuus ja järkimoottori vain lisäävät Merivan kiinnostavuutta.
Suomeen uusi Meriva saapuu heti kesän korvalla. Omaksi sen saa karvan päälle 22 700 eurolla.
PLUSSAT
+ Muunneltavuus
+ Takaovien käytännöllisyys
+ Ovien suuri aukeamiskulma
+ Ajettavuus
+ Matkustusmukavuus
MIINUKSET
- Keskikonsolin, aluksi jopa liian runsas nappulaviidakko
- Keskimmäinen takaistuinsija käytännössä ainoastaan lapselle
- Ajovalopesinten puuttuminen
TEKNIIKKAA
| Moottori |
1.4 Turbo |
| Moottori Iskutilavuus cm3 |
1364 |
| Teho kW/hv/r/min |
88/120/4800-6000 |
| Vääntö Nm/r/min |
175/1750-4800 |
| Yhdistetty EU-kulutus l/100 km |
6,1 |
| CO2-päästö g/km |
143 |
Mitat cm (pituus/leveys/
korkeus/akseliväli) |
428,8/181,2/
161,5/264,4 |
| Omamassa kg alk. |
1360 |
| Kiihtyvyys 0-100 km/h s |
11,5 |
| Huippunopeus km/h |
188 |
Juha Tolvanen
|

Hyvin muotoillut etuistuimet on
suunniteltu mukavaan menoon.
|
|
Takamatkustamon säädettävät erillisistuimet ovat matkantaitossa
mainiot.
|

Opel Merivan valtti on muunneltavuus.